Jak działa dysk SSD

schemat dysku ssd
2. Pamięci Flash

Pamięci flash to swojego rodzaju elektroniczne magazyny danych. Obecnie w użyciu mamy 3 rodzaje pamięci, z których ze względu na koszty produkcji i szybkość przesyłu danych wykorzystywane są do produkcji dysków są w wersji MLC i TLC. Niestety wzrost prędkości powoduje również zmniejszenie trwałości tego typu pamięci co przekłada się na skrócenie żywotności dysków SSD. Pamięci w wersji MLC i TLC mogą w każdej komórce przechowywać więcej stanów niż pierwsze rozwiązania oparte o technologię SLC. To właśnie skrócona żywotność komórek przechowujących dane odpowiada za większość problemów i brak dostępu do danych na dyskach SSD.


Dysk SSD w przeciwieństwie do dysku talerzowego to wyłącznie urządzenie elektroniczne. Oznacza to, że nie ma w nim żadnych mechanicznych części, które mogą ulec uszkodzeniu podczas uderzenia czy nawet przenoszenia sprzętu komputerowego.

Dysk SSD to swojego rodzaju mikro komputer z interfejsem SATA. Zbudowany jest z kilku ważnych elementów.

1. Kontroler dysku SSD

Jest to układ elektroniczny który jest procesorem połączonym z elementami kontrolera Sata oraz ROM -em i modułem szyfrującym dane. Przy starcie dysku mikroprocesor zaczytuje oprogramowanie (firmware) z pamięci ROM i sprawdza poszczególne pamięci, Tak zaczytany program jest ładowany do Pamięci RAM dysku SSD i do momentu wyłączenia rezyduje w niej. Mikroprocesor (kontroler) dysku SSD jest więc jego najważniejszym elementem. Moduł szyfrowania danych wykorzystuje przeważnie 128 lub 256 bitowy klucz, choć zdarzają się również większe wartości. Niestety ze względu na częste zmiany oprogramowania dysków twardych podczas ich produkcji oraz nieustanny i szybki rozwój technologii wymiana kontrolera z innego dysku nie wchodzi w grę. Taka zmiana układu i niedopasowanie wersji firmwaru przeważnie prowadzi do automatycznej próby naprawy i usunięcia wszystkich danych z pamięci Flash.

3. Interfejs

Dyski SSD produkowane są najczęściej z interfejsem SATA, uSATA oraz w różnych odmianach złącz np do laptopów Apple MacBook Air, MacBook Pro czy Asus Ultra Book. Produkowane są również dyski SSD na złączu EX.

Masz problem z dyskiem SSD?

Chcesz odzyskać dane lub po prostu naprawić laptopa lub komputer?

Zobacz jak do nas dojechać